Likit Üretim

-Likit Karışım Mikseri -Batch Mikseri

Likit Karışım Mikseri

Müşteri istekleri ve belirlenen kapasiteleri karşılamak amacıyla 100lt hacimden 10000lt hacme kadar üretimleri yapılmaktadır.

Ürünün temas ettiği tüm yüzeyler AISI 3165L kalite paslanmaz çelikten imal edilmekte ve tankların üzerinde müşterinin belirlediği ekipman ve donanımlar yer almaktadır. Genel olarak tank üzerinde üst kısımdan montajlı halde 1 adet planet tip ağır devir çalışan karıştırıcı ve 1 adet yüksek devirde çalışan disperser parçalayıcı bulunmaktadır. Ancak müşteri talepleri doğrultusunda karıştırıcılar değişiklik yapabilmekte ve tanka alt kısımdan manyetik karıştırıcı ve homojenizatör, üst kısımdan da yine dikey çalışabilen bir homojenizatör bağlayabilmekteyiz. Çoğunlukla buhar ceketli ısıtma sistemine sahip bu tanklar, istek üzerine istisnai durumlarda rezistans ısıtmalı olarak da üretilmektedir.

Tankların kullanımı komple  PLC kontrollü olarak otomatik yapılabileceği gibi istek üzerine manuel kumandalı olarak ta üretilmektedir. Otomasyon sistemleri 21 CFR-Part11 ile belirlenmiş olan kriterlerde oluşturulmaktadır. Kullanıcı operatör isteğe göre üretim sonu verilerini USB kaydı yapabilmekte veya bir printer ile verilerin çıktılarını alabilmektedir. Bu tankların opsiyonel donanımları arasında tartım sistemi, komple patlamaya karşı korumalı (exproof) sistem ve tank dışına harici homojenizatör ilavesi yer almaktadır.

Batch Mikseri

Batch mikseri yüksek devirli 3 ya da 4 bıçaklı olarak ve basit bir stator olacak şekilde tasarlanmıştır. Sıvı-sıvı ve sıvı-katı çözeltilerin içinde emülsiyon ve kesme işlemleri için uygun, yüksek emülsiyon yapıcı bir makinedir. Portatif veya hidrolik olarak çalışan kaldırma mekanizmalarına montaj yapılabilen farklı türleri bulunmaktadır. Batch mikserleri boya, gıda, mürekkep, eczacılık, gübre vb. sektörlerde kullanılır. Yüksek devirli stator ve rotor kullanılarak tasarlanan mikserlerin çalışma prensibi , yüksek hızlı rotorun statorun her boşluğu boyunca dönerek güçlü bir santrifüj ekstrüzyon ve parçalama işlemi gerçekleştirir. Bu çalışma şekliyle ürün istenilen boyutta emülsiyon haline dönüşür. Kısa sürede yüksek verimlilik sağlaması ürün kalitesinin yükseleceğini garanti eder.